kealykins's Profile

Display Name: kealykins
Member Since: 6/16/10

Latest Comments...

I use it in smoothies and love it. I throw it in dry, and it distributes more evenly - no clumps of peanut butter at the bottom of the blender. The 2 tablespoon serving yields a great peanut buttery taste. I've also had luck adding a single tablespoon of it to protein powder and water in a blender bottle to change up the flavor of my post-workout snack. Another way I use it is in microwave mug cakes - works great.

Bottom line: I wouldn't use it as a substitute for peanut butter on a sandwich, but it's great as an ingredient in smoothies and such.


What's the Deal with Powdered Peanut Butter? Ingredient Intelligence
3/15/14 06:46 PM

My project is to set up my craft closet. We moved into a new house in November, and my craft supplies have been sitting in boxes ever since. Tonight I'm going to unpack it all, see what I have, and make a list of what I need to organize it in the new space (the guest room closet). Previously, it was all in smaller, labeled boxes, but they don't fit well in the new space. I'm tentatively going with a pegboard and some narrow shelves, but I'm a bit flummoxed by fabric storage. Anyone have any clever ideas for how to store fabric in a tidy and easily accessible way?


The Halfway Point!: Project Progress The January Cure: Assignment #11
1/16/14 11:30 AM

I have had my chickens for just about a year now, and not only do I love it, but I does save money. I invested about $250 in a coop and chickens and materials. It costs me $20 per month to feed my 4 chickens. Let's assume that these four chickens lay productively for a total of 3 years. That puts our total cost (upfront and monthly food costs) at $970 for 3 years. Over these 3 years, these four chickens will lay approximately 272 dozen eggs (this accounts for the fact that the chickens do not lay until 5 months of age). If we did not have our own supply of eggs, we would buy eggs at the farmers market for $4/dozen. The eggs we do not use we sell to friends for $4/dozen. So for the 3 year period, the eggs produced will provide a savings of $1,088. Thus, we have a net benefit of $118 over the productive laying period of our chickens.

Now, this does not take into account that when these chickens stop laying productively, we will replace them with new chickens (at a cost of $1 each for day-old chicks) but use the same coop (now at a cost of $0, because we already "paid" for the coop with the first set of chickens). Admittedly, there are costs we are not accounting for: the cost of water (which is arguably low), the cost of my time and energy caring for them (approximately 15 minutes per day). However, we also receive benefits that are not quantified in the above analysis: fewer bugs in the yard and garden, well-fertilized grass, a job for my 2 herding dogs (who take immense joy in making sure that "their girls" are safe, and expend considerable energy checking on them), and the pure joy of watching chickens peck around the yard.

So for me, it is well worth the investment of my time and money. I wouldn't have it any other way!


Is It Worth It? The Cost Of Having Urban Chickens
Mint Life

9/8/11 12:13 PM

Don't deep fry things in a shallow pan without a thermometer to keep track of the temperature while wearing a bikini. 1 large splash = 2nd degree burns on my face, arms, chest, and abdomen


Kitchen Accidents: What Lessons Have You Learned?
5/28/11 01:52 PM

Wow, no love for the Eastern half of the country. Sad :(


Seasonal and Regional Planting Calendar
5/2/11 09:36 AM

I use my bread maker every week. I like to make bread by hand when I can, but this particular small kitchen appliance allows me to have fresh bread any time. Definitely a keeper for me!


Single-Use Kitchen Kitchen Appliances: Awesome or Awful?
4/13/11 10:58 AM

My mom used to cut my sandwiches in half to make 2 rectangles. Then she cut one of those rectangles into 2 squares. Then one of those squares became 2 triangles. So I had 1 rectangle, 1 square, and 2 triangles. It's a great way to help a little one learn shapes!


Lunchbox Memories: What Did Your Parents Pack for You?
4/12/11 11:34 AM

I live outside of Charlotte, NC, and my all time favorite summer brew is Hummin' Bird, by Red Oak Brewery outside of Greensboro, NC. It's currently only available on tap at restaurants in the Charlotte area, the Triad, and the Triangle. If you're in one of those areas you should definitely give it a shot. It's great with Southern BBQ!


Beer Round-Up: Best Beers For Sipping Outside Beer Sessions | Apartment Therapy The Kitchn
6/22/10 05:12 PM

What about a popcorn flavoring kit? You could get some cute little canning jars and fill them with things like nice sea salt, seasoned salt, herbs de provence, wheat germ, parmesan cheese, old bay seasoning, taco seasoning, etc. Throw in a bag or two of kernels and promise to snuggle up with a movie to help him enjoy it.


What Are Some Tasty Yet Non-Sweet Food Gifts? Good Questions | Apartment Therapy The Kitchn
6/21/10 09:46 PM

My dad got me one of those for Christmas '08. I'm embarassed to report that I have yet to use it, it just looks like it would be so hard to use! Perhaps this will give me the motivation to try it...

Also, the bakery La Patisserie in Mooresville, NC uses this type of dish to bake their sandwich bread. It looks neat sliced!


Check This Out! Vintage Pyrex Bread Tube | Apartment Therapy The Kitchn
6/16/10 12:08 PM